Geleneksel Pazarlama Nedir?


Geleneksel pazarlama mı yoksa dijital pazarlama mı firmaların gelişmesinde daha faydalıdır? Geleneksel pazarlama birçok ürün veya iş dalında hala devam etse de dijital pazarlama hızla gelişmektedir. Teknolojinin hızlı şekilde gelişmesi ve gelişimine devam etmesi, sosyal medya araçlarının hayatımızda çok yer alması dijital pazarlamanın önemini oldukça arttırmaktadır. Google öncülüğünde arama motoru pazarlamacılığı birçok firmanın hızlı büyümesini sağlamıştır. Teknolojik araçların çok kullanılır olmasıyla, geleneksel pazarlama yöntemi yerini dijital pazarlama yöntemine bırakmaya başladı.başlamıştır. Tabi bu demek değil ki geleneksel pazarlama halen devam etmiyor. Peki geleneksel pazarlamanın taktikleri nelerdir?
1-Yerel Gazete Reklamları.
2- Kısa Mesaj Pazarlaması.
3- Broşürler.
4- Sponsorluk.
5- Ev Dışı Reklamcılık.


1-Yerel Gazete Reklamları

Küçük bir işletme sahibiyseniz, sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip olmanız, çoğu zaman gazete ve dergilerdeki reklam paketlerine ulaşmanızı zorlaştırabilir . Fakat bir reklamı yerel bir gazeteye veya topluluk bültenine yerleştirmek yeni müşteriler bulmak için harika bir yöntemdir. Yerel gazete reklamları, yerel toplulukta marka itibarını arttırmak veya sürdürmek için yararlı olabilir. Her hafta bir makalenin aynı yerinde görünen bir işletmenin, okuyucu tarafından hatırlanması, başlığa hiç reklam yerleştirmemiş bir işletmenin hatırlanmasında daha olasıdır. Gazete reklamcılığının diğer faydaları arasında, hedeflenen, yerel bir kitleye ulaşma, işinizi makaleler ve haber parçaları gibi diğer içerik etrafında tanıtma yeteneği, gazetenin televizyon listeleri veya spor gibi bölümleri destekçi bulma seçeneği ve özellikle günlük gazetelerde yayınlanmadan önce reklamınızda son dakika değişiklikleri yapabilmenizdir.


2- Kısa Mesaj Pazarlaması

Herhangi bir şirketten bir şey sipariş ettiyseniz veya bir akıllı telefon sözleşmesi yaptıysanız, mutlaka söz konusu şirketten kısa mesaj pazarlaması almışsınızdır. Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları kısa mesaj pazarlamasını geride bıraksa da kısa mesaj pazarlaması da hala popüler bir geleneksel pazarlama yöntemidir. E-posta pazarlamasından veya sosyal medya yayınlarından farklı olarak, kısa mesajların %90’ı alındıktan sonraki üç dakika içinde okunur, bu nedenle kısa mesaj pazarlaması iş ve pazarlama mesajınızı kelimenin tam anlamıyla müşterilerinize teslim eden anlık bir geleneksel pazarlama tekniğidir. Kısa mesaj pazarlaması, mevcut müşterilerinize ulaşmanızı ve onlara var olduğunuzu hatırlamanızı sağlar. Birçok küçük işletme, müşterilerini sınırlı süreli teklifler konusunda uyarmak için kısa mesajlar kullanır. Ayrıca kısa mesaj pazarlaması diğer pazarlama seçeneklerine göre düşündüğünüzden çok daha uygun fiyatlıdır. Kısa mesaj pazarlamasının zor kısmı ise ilk etapta müşterilerinizden cep telefonu numaraları toplamaktır. Çevrimiçi işletmeler için, müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizi satın aldıklarında müşteri verilerini yakalayabilir, çevrimdışı işletmeler için ise müşterileriniz sizinle iletişim kurduğunda telefon numaralarını isteyebilirsiniz.


3- Broşürler

Sokaklar ve alışveriş merkezleri broşürlerin işe yarayabileceği yerlerden sadece birkaçı. Broşür, özellikle yeni başlayan ve fonları düşük olan işletmeler için en eski numaralardan biridir ve günümüzde hala işe yaramaktadır. Broşürler özel indirimler ve teklifler için en çok tercih edilen geleneksel pazarlama yöntemlerinden biridir. Doğrudan posta, kartvizitler ve broşürler duygusal tepkiler verir ve ekrandaki kelimelerden daha kolay emilir. Harika bir broşürü çevrimiçi olarak sadece bir saat içinde tasarlayabilirsiniz. Düşük maliyetli ve düşük riskli olarak genellikle bir miktar yatırım getirisi sağlar. Broşürünüzü bastırmadan önce beş adımlı kontrol listemizi takip etmeyi unutmayın. Peki bu beş adımlı kontrol listesinde neler var? Gelin birlikte inceleyelim.
Tutarlılık: Poster veya broşürünüz diğer markalarınızla tutarlılığı var mı? Web sitenizde görünenlerle aynı renkleri, logoları ve yazı tiplerini kullandınız mı?
Yazım Denetimi: Broşürünüzü yazım ve dil bilgisi hataları için kontrol ettiniz mi?
Görünüm: Broşürünüz profesyonel görünüyor mu? Bir yabancı olarak, broşürün tasarımından ve içeriğinden etkilenir misiniz, yoksa hiç bakmadan çöp kutusuna mı atarsınız?
Değer teklifi: Broşürünüz ne sunuyor? Bir tanıtım mı yapıyorsunuz, yoksa genel bir reklam mı? Teklifiniz hakkında net olun ve harekete geçirici net bir mesaj ekleyin.
İletişim bilgileri: Broşürünüze iletişim bilgileri eklediniz mi? İnsanların iletişim kurmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmayı unutmayın.
Bu adımları kontrol ettikten sonra ve broşürünüzden memnun kaldığınızda, baskı alma ve onları nereye bırakacağınıza karar vermelisiniz. Bunu arkadaşlarınız ve aileniz ile yapabilir veya işi sizin için yapan bir broşür dağıtım şirketi kiralayabilirsiniz.


4- Sponsorluk

Marka sponsorluğu son zamanlarda modası geçmiş gibi görünebilir ancak yine de işletmenizi çevrimdışı olarak tanıtmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Yerel bir amaç, hayır kurumu veya etkinliği desteklemek, markanızı sadece binlerce potansiyel müşterinin önüne koymakla kalmayacak, aynı zamanda olumlu bir tanıtım yaratacak ve insanları sizi bir rakip üzerinden seçmeye teşvik edecektir. Sponsorluğun belki de en büyük yararı, belirli bir alanı hedefleyebilmenizdir. Sponsorluk aynı zamanda doğru pazarlama stratejisiyle birlikte uygulanırsa satışları arttırabilir. Marka sponsorluğuna katılmanın birçok yolu vardır. Bu fırsatlar arasında iyi bir amaç için para bağışlamak, ödüller vermek, kendi bağış toplama etkinliklerinizi düzenlemek veya ücretsiz toplantı alanı ve ekipmanı sunmaktır.


5- Ev Dışı Reklamcılık

Son geleneksel pazarlama yöntemimiz olarak, çim tabelaları, reklam panoları ve posterler gibi dış mekan pazarlama kampanyalarıdır. Bu reklamlar sayesinde binlerce veya milyonlarca potansiyel alıcılara erişebilirsiniz. Büyüyen nüfusa ulaşan pazarlama stratejilerini ve metodolojilerini kullanmalısınız. Bununla birlikte, interneti kullanmayanların yüzdesi az olmasına rağmen, bu sayı kullananlara kıyasla küçüktür. Günlük işlemleri için interneti kullanan kişiler katlanarak artıyor ve hedeflemek istediğiniz pazar bu kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin dikkatlerini çekmek size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

GELENEKSEL VE DİJİTAL PAZARLAMA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

1) Maliyet
Geleneksel pazarlamanın maliyeti dijital pazarlamaya oranla fazladır. Dijital pazarlamaya her an her yerde ulaşılabilir. Ayrıca daha düşük maliyetle daha çok kişiye ulaşılır.
2) İletişim
Geleneksel pazarlamada kaynaktan alıcıya doğru bir iletişim yöntemi vardır. Alıcı reklamı sadece dinler. Dijital pazarlamada ise kişiler reklam verene yorum yapma, soru sorma gibi fırsatlar yakalarlar kimi zaman ise reklamı paylaşarak katkı sağlar.
3) Zaman Kavramı
Geleneksel pazarlamada kampanya kurgusu uzundur. Ayrıca herhangi bir yanlış yapıldığı zaman bu yanlışın giderilmesi de oldukça zaman alır. Dijital pazarlama ise kendini kolaylıkla yenileyebilir. Ayrıca anı yakalayan paylaşımlar ile de insanların dikkatini çekebilir.
4) Tüketici İletişimi
Geleneksel pazarlamada tüketici markaya e-mail, mektup ya da telefonla ulaşırken dijital pazarlama yönteminde ise tüketici reklamı görür görmez sosyal medya aracılığı ile yorum yapabilir. Geleneksel pazarlamada iletişim müşteri ile marka arasında iken dijital pazarlamada yapılan bir iletişim aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir.
5) Kapsam
Dijital pazarlama daha kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Çünkü her an her yerde müşterilere kolaylıkla ulaşır.
6) Kullanılabilirlik
Geleneksel pazarlama saatleri daha belirgindir. Dijital pazarlamayı ise internet sayesinde her yerde 7 gün 24 saat kullanmak mümkündür.
7) Deneyim ve Zenginlik
Geleneksel pazarlama yaparken belirli kalıplara uyulması gerekir. Dijital pazarlamada ise yenilikler kolayca denenir. Farklı kurgular ile çeşitli kampanyalar düzenlenir. Etki alanı daha geniş olduğu için de farklı insanlara kolayca ulaşır ve aniden gündeme gelebilir.
8) Tüketici ile Marka Gözetimi
Geleneksel pazarlamada tüketici hakkı ve tüketicinin korunması oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada ise müşteri ile farklı bir iletişim kurulur. Örneğin Twitter üzerinden yanlış etiket yapan bir müşteriye yaptığı yanlış hoş bir dil ile ifade edilebilir.
9) Çalışan Kişiler
Geleneksel pazarlamada halkla ilişkiler, pazarlama gibi departmanlar vardır ve çalışanlar bu tarz bölümlerde çalışır. Dijital pazarlamada ise sosyal medya bölümü ve ajanslar vardır çünkü reklamlar dijital ortam üzerinden yapılır.
10) Dil
Geleneksel pazarlamada dil daha resmi ve mesafelidir. Dijital pazarlamada ise daha samimi ve sıcak bir iletişim mevcuttur.

Kaynakça:

http://www.keys.com.tr/_content/dosyalar/Satis-Egitimi.pdf

https://www.butso.org.tr/belgeler/2017_Sunular/Satis_ve_Pazarlama%20Teknikleri.pdf

https://businesscasestudies.co.uk/developing-a-marketing-plan/

https://books.google.com.tr/books?id=QzZotUx-bZoC&pg=PA104&lpg=PA104&dq=nivea+sat%C4%B1%C5%9F+ve+pazarlama+plan%C4%B1&source=bl&ots=EmF9ElNoTK&sig=ACfU3U07h4iEb65d3IUpq3nHxAq953f8tA&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwi78N-6ksXpAhVNilwKHSzNDZ8Q6AEwEXoECAcQAQ#v=onepage&q=nivea%20sat%C4%B1%C5%9F%20ve%20pazarlama%20plan%C4%B1&f=false

https://www.dijitalpazarlamaokulu.com/geleneksel-pazarlama-ile-dijital-pazarlama-arasindaki-10-fark/

https://adappte.com/tr/e/geleneksel-pazarlama-nedir/

https://earnado.com/tr/geleneksel-pazarlama-yontemleri-nelerdir-dijital-vs-geleneksel-pazarlama/