Pazarlama ve Pazarlama Stratejileri

Pazarlama nedir sorusuna cevap verelim önce. Pazarlama bir ürünün bir hizmetin veya bir mal gibi türevlerini oluşturabileceğimiz her şeyin satışını arttırmak için piyasadaki durumunu öğrenip ona göre bir liste çıkartıp, tanıtma, paketleme gibi her bölümünden sorumlu olan iş kollarından biridir.  

Peki pazarlamanın amaçlarından bahsedecek olursak ilk olarak temel amacı memnun olan bir müşteri kitlesi yaratmaktır ikinci amacı ise arz talebe göre ürünler çıkartmak veya hizmet etmektir.  

Pazarlamanın toplum için önemli taraflarından bahsedecek olursak: 

1-) Pazarlama müşteri ve satıcı arasındaki köprüyü kurarak ekonomik faydalar sağlar bunlar zaman, mekân gibi faydalardır. 

2-) Müşterinin ne istediğini belirlemesine yardımcı olur ve üreticinin de ne üretmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. 

3-) Ekonomik yaşamı geliştirir 

4-) Toplumsal ve ekonomik gelişmeler sağlar 

Pazarlamanın işletmeler için önemli tarafları nelerdir peki: 

1-) Ürünün üretilmesinin verimli biçimde olmasını sağlar. 

2-) İşletmeleri ile tüketiciler arasında iletişim kanalı kurar. 

3-) Üretimi arz talebe göre belirleyerek markette başarı sağlamaya çalıştırır. 

                 Pazarlama Stratejisi 

Pazarlamanın da kendine özgü bir stratejisi vardır bunu kısaca açıklamak gerekirse  kuruluşun mevcut kaynaklara odaklanmasını ve satışları artırmak ve rakipler üzerinde kaldıraç elde etmek için bunları mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlayan sistematik planlama sürecine verilen isimdir. 

Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 

Pazarlama stratejinizi yazmadan önce, ürününüzün veya hizmetinizin başkalarına nasıl fayda sağladığını ve pazardaki diğer işletmelere özgü nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Dahası, rekabetinizi, hedef pazarınızı ve insanlara işinize ulaşma ve onları işinize sokma yeteneğinizi etkileyecek diğer faktörleri anlamak için pazar araştırması yapmanız gerekir. 

Etkili Pazarlama Stratejileri Nelerdir? 

  • Doğrudan satış stratejisi: Bu yöntemde ürünler temsilciler aracılığıyla müşteriler ile birebir iletişim sonucunda satılıyor. Örneğin bir kozmetik markasının ürünlerini katalog ve temsilci aracılığıyla satması doğrudan satışı ifade ediyor. 
  • Birlikte satış: Hamburger ile birlikte spesifik bir kola markasını beraber satmak birlikte satışa örnektir. Burada amaç ikili anlaşmalarla çok daha geniş kitlelere satış yapmaktır. 
  • Ürün deneyimi: Kullanıcıların markanın hizmet ve ürünlerini deneyerek satın almasına teşvik etmektir. Bu yöntemde kullanıcının ürüne ihtiyacının olup olmadığı önemli değildir. Amaç kişilerin markanın hizmetlerinden faydalanması ve ürünlere ihtiyacı olduğunu düşünmesidir. 
     
  • Sponsorlu içerikler: Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına yönelik yapılan bir stratejidir. Markalar ücretli reklam yayınlayarak belli hedef kelimelerle ilgili arama yapıldığında web sayfalarının en üstte çıkmasını sağlayarak tüketicinin ilgisini çekiyorlar. 

Kaynakça:

https://www.webtures.com/tr/blog/sozluk/pazarlama-stratejisi/

http://abs.cu.edu.tr/Dokumanlar/2017/ISY204/821461662_12._hafta.pptx#:~:text=PAZARLAMANIN%20%C3%96NEM%C4%B0&text=1)%20Zaman%20yer%20ve%20m%C3%BClkiyet,gerekli%20ileti%C5%9Fim%20a%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n%20kurulmas%C4%B1n%C4%B1%20sa%C4%9Flar.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fserkanuygur.com.tr%2F2018%2F08%2F18%2Fpazarlama-ve-satis-departmanlarinin-gorev-ve-sorumluluklari%2F&psig=AOvVaw1H8UOPusBRkwAqtWdGbmVJ&ust=1620291162002000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCOjtyo-VsvACFQAAAAAdAAAAABAD